166 éve született Pierre Curie, világhírű fizikus

1859. május 15-én, azaz ma 166 éve született Pierre Curie, a francia fizikus, aki úttörő munkát végzett a kristálytan, a piezoelektromosság, a mágnesesség és a radioaktivitás kutatásában.
Már fiatalon kitűnt tehetségével: 21 évesen a Sorbonne-on oktatott, testvérével együtt pedig felfedezték a piezoelektromos hatást – azt a jelenséget, amikor bizonyos kristályok nyomás hatására elektromos töltést hoznak létre. Később a mágneses anyagokat is vizsgálta, és meghatározta a róla elnevezett Curie-pontot – azt a hőmérsékletet, amely felett a mágneses anyagok elveszítik mágnesességüket.
Pierre Curie neve leggyakrabban Marie Curie nevével együtt szerepel: feleségével közösen dolgozott a radioaktivitás kutatásán. Bár a polónium és a rádium felfedezése Marie érdeme, Pierre kulcsszerepet játszott az elemek fizikai és kémiai tulajdonságainak feltárásában. Közös munkájuk 1903-ban fizikai Nobel-díjat eredményezett számukra Henri Becquerellel megosztva.
Pierre Curie nemcsak tudósként, hanem emberként is különleges volt: visszautasította a becsületrendet, mert szerinte egy tudós munkáját nem díszítéseknek, hanem annak hasznosságának kell értékelnie. Rövid élete tragikus módon, 1906-ban egy balesetben ért véget, de öröksége ma is él tovább a fizika és a kémia világában.
Emlékezzünk ma tisztelettel egy olyan tudósra, aki csendben, alázattal, de hatalmas hatással formálta a világot.